Tipy
AKO VYBRAŤ VHODNÚ TENISOVÚ RAKETU PRE JUNIOROV A DOSPELÝCH
Prvý krok
V dnešnom článku sa budeme venovať výberu tenisovej rakety. Prvým krokom je práve rozhodnutie, že raketu potrebuješ. Pokiaľ to myslíš s tenisom vážne, určite ti raketu doporučujeme kúpiť a nie požičiavať z klubov a od známych. Po prvé, ktovie koľko ľudí hralo s požičanou raketou a po druhé, raketu môžeš ľahko odrieť o povrch kurtu a taká odretá raketa sa vracia majiteľovi už ťažšie.
Druhý krok
Ďalším krokom vo väčšine blogov a článkov by bola otázka, či si začiatočník, stredne pokročilý alebo pokročilý hráč. Omyl! Každý chce vždy to najlepšie. Prečo by začiatočník nemohol hrať s raketou pre profesionálov? Rozdiel medzi začiatočníckou a profesionálnou raketou je v kvalite použitých materiálov, ktorá má vplyv na cenu rakety. My ti neponúkneme lacné a menej kvalitné rakety. U nás nájdeš len tie najlepšie, vytvorené pre profí hráčov.
Takže naším druhým krokom bude upresnenie, aký štýl hry preferuješ. Pokiaľ uprednostňuješ agresívnejší štýl, máš odtrénovaný nejaký ten rok, vieš a chceš zrýchľovať loptu, rád/a ukončuješ výmenu, snažíš sa podávať s vyššou rýchlosťou, nabiehaš na sieť a ukončuješ volejmi, patríš do skupiny hráčov útočného štýlu. Raketa má určité vyváženie. Hráči, ktorí sú prevažne útoční, by mali mať raketu vyváženú viac do hlavy. Túto informáciu zistíš jednoducho v našom popise produktu na stránke alebo pokiaľ máš raketu v rukách, zaves si raketu v krčku na ukazovák. Pokiaľ sa nakloní v smere hlavy rakety, je do hlavy aj viac vyvážená. Takáto raketa umožňuje loptu zrýchliť o niečo viac, než raketa, ktorá je vyvážená do tela rakety alebo viac do rúčky. Rakety vyvážené do tela alebo viac do rúčky sú pre hráčov preferujúcich obrannejší štýl hry. Obranný štýl neznamená, že loptu „kopcujem“ na druhú polovičku. Súčasný obranný štýl definujeme ako hru založenú na výmenách od základnej čiary. Takíto hráči sa vyhýbajú zbytočným riskantným úderom, loptu radšej podržia vo výmene o niečo dlhšie a čakajú na chybu súpera.
Pre začínajúcich hráčov a rekreantov doporučujeme siahnuť taktiež po takejto rakete. Prečo? Pretože tvojou úlohou na prvých tréningoch je naučiť sa loptu prehodiť ponad sieť, nepotrebuješ hneď dávať winnery. Dôležité je pre teba cítiť loptu na rakete a vedieť s citom pracovať, to znamená kontrolovať rýchlosť lopty a smer lopty. Pokiaľ nedokážeš tieto dva základné taktické prostriedky kontrolovať, útočnú raketu zatiaľ nepotrebuješ. Ďalším dôležitým argumentom je, že s takouto raketou sa unavíš menej.
Ak sa ti však páči raketa, ktorá je vyvážená do iného štýlu hry, nezúfaj. Raketu si môžeš vyvážiť aj sám podľa tvojich predstáv, buď do hlavy, alebo do rúčky. Znížiť hmotnosť rakety sa však nedá.
Tretí krok
Ďalším dôležitým parametrom pri výbere je hmotnosť rakety. Ak si súťažný junior/ka alebo žena, ideálna hmotnosť rakety je 265-285g. Pre mužov sú vhodné rakety okolo 300g a viac. Ťažšie rakety sú určené pre ofenzívny štýl, ľahšie pre defenzívny. Čo však znamená ľahšia a ťažšia? Ak uprednostňuješ útočný štýl môžeš kupovať raketu o 10-15g ťažšiu ako je ideálna hmotnosť, prípadne si ju na mieru nechať vyvážiť. Ak preferuješ defenzívny štýl, môžeš kúpiť raketu buď v hmotnosti ideálnej pre teba, alebo o 5-10g ľahšiu.
Štvrtý krok
Podstatný parameter je aj veľkosť hlavy rakety, ktorá sa udáva v cm2. Hlava rakety je ľahká fyzika. Čím väčšia hlava, tým je ľahšie trafiť loptičku. Menšia hlava rakety umožňuje zas lepšie manévrovať s raketou, a teda hrať presnejšie údery. Pre závodných hráčov doporučujeme menšiu hlava do 645 cm2. Pre hráčov, ktorí pravidelne hrávajú dopručujeme vybrať raketu s veľkosťou hlavy 645-660 cm2. A pre začiatočníkov sú určené rakety s väčšou hlavou rakety.
Piaty krok
Posledným krokom je výber správnej veľkosti rúčky rakety. Rúčky rakiet sú rozdelené v stupňoch G0-G5, kde je:
G0 – určená pre deti do 8 rokov,
G1 – určená pre deti do 10 rokov,
G2 – určená pre juniorov a pre ženy,
G3 – určená pre priemernú mužskú ruku a ženy s väčšou rukou,
G4 – určená pre väčšiu mužškú ruku.
Opäť platí pravidlo, že menej je viac. Pokiaľ si kúpim raketu s menšou rúčkou, ľahko si ju zväčším namotaním vrstvy gripu. Avšak ak si kúpim raketu s väčšou rúčkou, rúčku už nezmenším. Doporučujem kúpiť o stupeň menšiu rúčku, na ktorú by si si aj tak mal namotať hneď po kúpení grip. Aj keď nová raketa má už základný grip na rakete namotaný, grip sa časom a používaním opotrebúva a je ľahšie a menej finančne náročné vymeniť hornú vrstvu gripu, ako stále meniť základný grip, ktorý je drahší a tvrdší pre dlaň.
Ak vieš zaradiť svoj štýl hry a pri výbere rakety pôjdeš podľa tohto článku, veríme, že si nájdeš tú pravú práve pre Teba. Nezabudni však, že aj s najlepšou raketou na svete budeš stále ten istý hráč. Raketa nezlepší Tvoj tenis ale umožní ti Tvoju hru hrať ľahšie a pohodlnejšie (ak neveríš zober si na pár výmen drevenú raketu :). Ak si si stálne neistý/á, neváhaj nás kontaktovať, radi Ti pri výbere pomôžeme. Tak načo ešte čakáš?